Index Ryby: |
Twoja wyszukiwarka
JelecTo ryba występująca powszechnie w niemal wszystkich zakątkach Europy. Na naszym kontynencie można ją spotkać w strumieniach, rzekach i jeziorach. Czasami jelca można także złowić w Bałtyku, gdzie preferuje mało zasolone zatoki.
Jeśli chodzi o słodkie zbiorniki w Polsce, to jelec jest zdecydowanym zwolennikiem rzek o piaszczystym dnie i silnym nurcie. Tu ustawia się masowo tuż przy powierzchni wody, zwłaszcza podczas lata. Można go również znaleźć w krainie brzany oraz zbiornikach zasilanych przez potoki.
główne cechy budowy jelca to wysmukłość, silne, boczne spłaszczenie oraz zaostrzony pysk. To właśnie większa smukłość ciała, bardziej wykrojona płetwa odbytowa. oraz zdecydowanie większe łuski bez czarnej obwódki, to podstawowe cechy które różnią go od klenia. Łuski ryby są duże, 47-53 wzdłuż linii bocznej, 10-11 promieni w płetwie grzbietowej oraz 10-12 w odbytowej. Także budowa pyska wyróżnia jelca od innych gatunków - jest on skierowany lekko do dołu, klenia charakteryzuje natomiast zaokrąglony pysk, ścięty lekko ku górze, z kolei ukleja posiada wydatną żuchwę i pysk przystosowany do pobierania pokarmu z powierzchni wody.
Charakterystyczne jest ubarwienie jelca - grzbiet posiada czarno-niebieski kolor z metalicznym połyskiem, boki i spód ciała są biało-żółte, z kolei płetwy blade, zwykle żółtawe lub lekko pomarańczowe. Jedynym mocniejszym kolorystycznie elementem są płetwa grzbietowa i ogonowa.
Jelec nie jest rybą osiągającą znaczne rozmiary, maksymalnie mierzy do 35 cm, osiągając przy tym wagę do 250 g.
Żerowanie: głównym elementem diety jelca są przede wszystkim owady, takie jak larwy jętek, chruścików i ochotek, koniki polne i ćmy, a także robaki, skorupiaki wodne oraz owady latające. Jedynie dodatkiem w pokarmie tej ryby są miękkie części roślin.
Rozmnażanie: tarło jelca odbywa się w marcu i kwietniu miejscówkach charakteryzujących się szybkim nurtem i bogatą roślinnością. W tym czasie ciało samca (mleczaka) pokrywają drobne brodawki. Złożona ikra o średnicy ok. 2 mm "ląduje" na podwodnej roślinności i kamieniach. Jelce osiągają dojrzałość płciową między trzecim i czwartym rokiem życia.
|