Index

Ryby:
Sklep wędkarski | wedkarstwo | boczny trok | Wędkarski kalendarz brań | Wędkarstwo muchowe | Ryby

Twoja wyszukiwarka

Pstrąg

Ma ciało o kształcie torpedowatym - ułatwiającym życie w wartkim prądzie rzeki, w zależności od charakteru wody mniej lub bardziej wygrzbiecone i bocznie spłaszczone, z szerokim trzonem ogonowym. Pstrąg ma bardzo zmienne ubarwienie - najczęściej od zielonkawego do brązowawego, zależy od miejsca jego przebywania. Młode osobniki mają duże, wyraźnie niebieskoszare plamy na bokach, natomiast dorosłe liczne, czarne i czerwone kropki oraz żółtobiały lub żółty brzuch. Dojrzałe samce pstrąga mają często hakowato zagiętą ku górze szczękę dolną i dłuższą głowę niż samice.
Pstrąg tęczowy ma wydłużone, bocznie nieco spłaszczone ciało o szerokim trzonie ogonowym. Głowa o tępo zakończonym, szeroko wyciętym pysku, podobnie jak ciało i płetwy, usiana jest wieloma, czarnymi plamami i kropkami. Po bokach ryby biegnie szeroka czerwonawa wstęga. Jej ubarwienie jest zależne od wieku i miejsca przebywania. Najczęściej boki osobników są srebrne, a grzbiet - niebieskoszary lub zielonoszary.
Pstrąg jest typowym drapieżnikiem. Młode osobniki zjadają larwy owadów i skorupiaki, dorosłe głównie ryby i owady. Podstawą jadłospisu pstrąga tęczowego są również owady i ich larwy. Wiosną żywią się jętkami i ważkami, jesienią - owadami zaniesionymi pod wodę przez wiatr. Zjadają też małe ryby, żaby, kijanki oraz robaki.
Do tarła pstrąg potokowy przystępuje jesienią, podejmując krótkie, z reguły kilkukilometrowe, wędrówki do niewielkich dopływów ze żwirowym dnem. Do zagłębień w piasku samice składają od 1000 do 1500 jaj koloru żółtopomarańczowego, z których potomstwo wylęga się po kilku miesiącach. Larwy tuż po wylęgu mają duży woreczek żółtkowy.

Zobacz także: Limity połowu ryb | Okresy ochronne ryb | Wymiary Ochronne ryb | Rekordy Ryb

Zobacz najlepsze w sieci forum wędkarskie. Wejdź podziel się swoją wiedzią lub sam zadawaj pytania. Znajdź łowiska z twojej okolicy i dowiedź się gdzie warto wybrać się na weekendowe wędkowanie.




Autor strony: Marek Pętlak