Index
Ryby:
|
Sklep wędkarski |
wędkarstwo |
boczny trok |
Wędkarski kalendarz brań |
Wędkarstwo muchowe |
Ryby
Ma ciało wyraźnie wygrzbiecone i pokrywają je drobne, ostre łuski, zachodzące na siebie dachówkowato i bardzo głęboko osadzone w kieszeniach skórnych. Maleńkie ząbki na ich zewnętrznej stronie nadają jego ciału charakterystyczną szorstkość w dotyku. Grzbiet okonia jest najczęściej ciemnoturkusowy, boki zielonożółte, układa się na nich prostopadle od pięciu do dziewięciu charakterystycznych ciemnych smug. Barwa ciała zależna jest od środowiska, w którym okoń stale przebywa: jeśli żyje bliżej brzegu, a dno jest jasne, przeważają barwy zielonkawe z wyraźnym żółtym odcieniem, natomiast okoń zamieszkujący głębsze wody z ciemniejszym dnem odznacza się znacznie ciemniejszą barwą skóry. O jego wybitnie drapieżnym trybie życia świadczy obszerna paszcza, gęsto usiana małymi, ostrymi zębami.
Okoń, mimo dużego apetytu, rośnie bardzo powoli, dorastając do około 25 cm długości i około 200 g wagi dopiero w piątym lub nawet w szóstym roku życia, a do ciężaru 1 kg dopiero, gdy osiągnie dziesięć-dwanaście lat. Narybek początkowo odżywia się planktonem, później organizmami bezkręgowymi, a w momencie gdy najbardziej żarłoczne osobniki w stadzie młodych okoni, żyjących w trudnych warunkach, osiągają odpowiednie rozmiary (10-15cm), natychmiast zaczynają odżywiać się mniejszymi od siebie rybami. Niektóre okonie, mające dziesięć do dwunastu centymetrów długości, są już prawdziwymi rybami drapieżnymi. Dzięki tak dużej zdolności przystosowawczej, umiejętności różnorodnego odżywiania się, okoń nie tylko potrafi przeżyć w kwaśnej wodzie, ale także stworzyć liczną populację. Okonie, żyjące w akwenach ubogich w pokarm naturalny, często tworzą tak zwane formy głodowe, a skarłowaciałe osobniki nigdy nie dorastają do normalnych rozmiarów. Okoń zawsze dostosowuje swój wzrost do warunków pokarmowych w wodzie.
Dojrzałość płciową osiąga w trzecim roku życia. Świeżo wykluty narybek już w pierwszym roku swojego życia może osiągnąć długość 6, a nawet 8 centymetrów. Jeżeli rok po roku następują po sobie upalne lata, to wkrótce liczebność populacji tych ryb staje się tak wielka, że dla wielu z nich zaczyna brakować pożywienia.
Zobacz także:
Limity połowu ryb |
Okresy ochronne ryb |
Wymiary Ochronne ryb |
Rekordy Ryb
Zobacz najlepsze w sieci forum wędkarskie. Wejdź podziel się swoją wiedzią lub sam zadawaj pytania. Znajdź łowiska z twojej okolicy i dowiedź się gdzie warto wybrać się na weekendowe wędkowanie.
Autor strony: Marek Pętlak
|