Index

Ryby:
Sklep wędkarski | wędkarstwo | boczny trok | Wędkarski kalendarz brań | Wędkarstwo muchowe | Ryby

Twoja wyszukiwarka

Miętus

Zamieszkuje północną i środkową Europę, północną Azję oraz Amerykę Północną. Preferuje czyste rzeki z wartkim nurtem i żwirowatym dnem. Można go spotkać także w zbiornikach zaporowych oraz głębokich jeziorach, jak Hańcza, gdzie ukrywa się przy dnie i miejscach, do których nie dociera światło dzienne. Ulubione kryjówki miętusa, to również wszelkiego rodzaju wnęki wymyte w stoku jeziora, szczeliny między kamieniami lub zatopionymi drzewami.
Silnie wyciągnięte, bardzo miękkie ciało o walcowatym kształcie. To, co wyróżnia miętusa, to pojedynczy wąs na środku brody oraz ustawienie płetw brzusznych przed piersiowymi. Głowa ryby jest szeroka i mocno spłaszczona z dużym otworem gębowym. Łuski ryby są małe, cienkie i okrągłe. Charakterystyczne jest ubarwienie ryby - brąz, oliwka i zieleń z wyraźnym, marmurkowym wzorem występuje na grzbiecie, z kolei boki są jaśniejsze - żółtawe, a brzuch białawy. Miętus ma przeciętnie 30-60 cm długości, maksymalnie 120 cm, osiągając wówczas 25-30 kg i wiek 15-20 lat.
Młode osobniki odżywiają się robakami, larwami owadów, skorupiakami, drobnymi ślimakami i mięczaki. Pokarmem starszych osobników są ryby - jazgarz, kiełb, płoć i raki.
Miętus odbywa tarło podczas zimy w temperaturze 2-4 °C. Zależnie od masy składa wtedy od 10 tys. do nawet 3 mln jaj, które dzięki dużej zawartości tłuszczu swobodnie unoszą się w wodzie. Czas inkubacji ikry jest zależny od temperatury wody i wynosi od 6 do 10 tygodni. Po tym czasie, młode larwy, mierzące zaledwie 3 mm prowadzą pelagiczny tryb życia w powierzchniowych warstwach wody. Jako 1-2-letnie ryby zdecydowaną część życia spędzają ukryte pod kamieniami.

Zobacz także: Limity połowu ryb | Okresy ochronne ryb | Wymiary Ochronne ryb | Rekordy Ryb

Zobacz najlepsze w sieci forum wędkarskie. Wejdź podziel się swoją wiedzią lub sam zadawaj pytania. Znajdź łowiska z twojej okolicy i dowiedź się gdzie warto wybrać się na weekendowe wędkowanie.




Autor strony: Marek Pętlak